0
0 items
$0.00
No products in the cart.
Suzuki 9.9 HP DF9.9BTX5 Outboard Motor for sale
In Stock
Suzuki 9.9 HP DF9.9BTHX5 Outboard Motor for sale
In Stock
Suzuki 9.9 HP DF9.9BTHS5 Outboard Motor for sale
In Stock
Suzuki 9.9 HP DF9.9BTHL5 Outboard Motor for sale
In Stock
Suzuki 9.9 HP DF9.9BS5 Outboard Motor for sale
In Stock
Suzuki 9.9 HP DF9.9BL5 Outboard Motor for sale
In Stock
Suzuki 9.9 HP DF9.9BEL5 Outboard Motor for sale
In Stock
Filter by price
Recently Viewed Products
Used Yamaha 25hp Long Shaft
4 stroke, long shaft, recoil start and manual tilt. Comes with Yamaha remote control box, fuel tank and fuel line. Weighing 80kgs. Control cables and fitting not included.
This outboard is ideal for a small day boat. Used Yamaha 25hp Long Shaft
| MODEL | DF20ATS2 |
|---|---|
| SKU | DF20ATS2-20 |
| WEIGHT | 120.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 20hp |
| SHAFT LENGTH | 15″ (Short) |
| STEERING | Remote |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 327 cc (20.0 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 60.4 x 57 mm (2.38 x 2.24 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300-6300 RPM |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | INCLUDED: 3.1 Gallon Fuel Tank and Fuel Line |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 33.8 fl oz. (1000 mL) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | 12V 145W 10A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (side mount control box) |
| PROPELLER | 3-Blade Aluminum 10.25″ Dia x 9.0″ Pitch |
S.H Continental Marine
USA: B.L Business LLC
Thailand: Dethai Products 1989 Co.,ltd
Our team is dedicated to providing exceptional customer service.
Email: info@shcontinentalmarine.com
Choose S.H Continental Marine (Dethai Products 1989 Co.,ltd)
for your outboard engine needs and enjoy superior quality, exceptional customer service, and unbeatable prices.
Need Help?
Call, Text or WhatsApp: +1 (559) 629 4830
Monday – Friday 8:00am-6:00pm (GMT-08:00) Pacific Standard Time (Los Angeles).
Email: info@shcontinentalmarine.com
Address: 948 W Patapsco Ave, Baltimore, MD 21230
THAILAND ADDRESS: 115,village no 2,Pao Subdistrict ,Bueng Burapha Sisaket Province
S.H Continental Marine
- Free delivery
- Best of all offers
Copyright 2025.KlbTheme . All rights reserved


















