0
0 items
$0.00
No products in the cart.
YAMAHA 4 HP F4LMHA OUTBOARD MOTOR
- Engine Type: One-Cylinder
- Displacement: 139cc/8.5ci
- Bore x Stroke: 62 x 46mm/2.44 x 1.81in
- Full Throttle RPM Range: 4000-5000
- Horsepower Rating at Propshaft: 4hp at 4500rpm
- Compression Ratio: 8.9:1
- Fuel Induction: OHV(Overhead Valve)
- Starting Method: Manual
- Ignition: CDI
- Lubrication: Wet Sump
- Degree of Trim: 5 positions
- Degree of Tilt: 69°
- Exhaust: Above propeller
- Cooling: Water/Thermostatic Control
- Drive: Foward, Neutral, Reverse
- Gear Ratio: 27:13/2.08:1
- Shaft Length:Short=15″, Long=20″
- Recommended Fuel: Regular Unleaded/Minimum Pump Octane 87
- Recommended Oil: Yamalube® 4M
- Engine Oil Capacity: .6L/.63qts
- Spark Plug: CR6HSB
- Prop Nut: 17mm
- Fuel Hose Diameter: 8mm
- Weight: 28kg/61lbs
Filter by price
Recently Viewed Products
| MODEL | DF20AS2 |
|---|---|
| SKU | DF20ASW2-20 |
| WEIGHT | 97.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 20hp |
| SHAFT LENGTH | 15″ (Short) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Manual |
| TRIM & TILT | Manual |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 327 cc (20.0 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 60.4 x 57 mm (2.38 x 2.24 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300-6300 RPM |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | INCLUDED: 3.1 Gallon Fuel Tank and Fuel Line |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 33.8 fl oz. (1000 mL) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | 12V 80W 6A (OPTIONAL) |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3-Blade Aluminum 9.25″ Dia x 10″ Pitch |
Need Help?
Call, Text or WhatsApp: +1 (559) 629 4830
Monday – Friday 8:00am-6:00pm (GMT-08:00) Pacific Standard Time (Los Angeles).
Email: info@shcontinentalmarine.com
Address: 948 W Patapsco Ave, Baltimore, MD 21230
S.H Continental Marine
- Free delivery
- Best of all offers
Copyright 2025.KlbTheme . All rights reserved

















