0
0 items
$0.00
No products in the cart.
YAMAHA 4 HP F4LMHA OUTBOARD MOTOR
- Engine Type: One-Cylinder
- Displacement: 139cc/8.5ci
- Bore x Stroke: 62 x 46mm/2.44 x 1.81in
- Full Throttle RPM Range: 4000-5000
- Horsepower Rating at Propshaft: 4hp at 4500rpm
- Compression Ratio: 8.9:1
- Fuel Induction: OHV(Overhead Valve)
- Starting Method: Manual
- Ignition: CDI
- Lubrication: Wet Sump
- Degree of Trim: 5 positions
- Degree of Tilt: 69°
- Exhaust: Above propeller
- Cooling: Water/Thermostatic Control
- Drive: Foward, Neutral, Reverse
- Gear Ratio: 27:13/2.08:1
- Shaft Length:Short=15″, Long=20″
- Recommended Fuel: Regular Unleaded/Minimum Pump Octane 87
- Recommended Oil: Yamalube® 4M
- Engine Oil Capacity: .6L/.63qts
- Spark Plug: CR6HSB
- Prop Nut: 17mm
- Fuel Hose Diameter: 8mm
- Weight: 28kg/61lbs
2019 SUZUKI 60 HP DF60AVTL2 OUTBOARD MOTOR
The new Suzuki DF60AVTL2 is designed with a “High Energy Rotation” lower unit sporting a 2.42:1 gear ration, which enables this new model to use a bigger 14″ propeller – perfect for powering pontoon boats and other large, heavy craft. This mid-range 60hp engine is also designed with Lean Burn Fuel Control System, which adjusts the air/fuel mixtrue according to operating conditions. The system significantly improves fuel efficiency across the operating range, from low speeds well up into the cruising range. New DF60AVTL2 model is also available with the optional Suzuki Troll Mode System.| Specification Attributes | |
|---|---|
| HP | 60 HP |
| Cylinders | 3 Cylinder |
| Displacement | 57.4 CI |
| Starting | Electric |
| Controls | Remote |
| Power Trim & Tilt | Power Trim & Tilt |
| Gear Shift | Forward – Neutral – Reverse |
| Propulsion | Standard Rotation |
| Weight | 253 |
| Alternator Output | 19 Amp |
| Color | Nebular Black |
| Shaft Length | 20” |
| Family Type | 4-Stroke |
| Fuel Induction | EFI |
Filter by price
Recently Viewed Products
| MODEL | DF20AS2 |
|---|---|
| SKU | DF20ASW2-20 |
| WEIGHT | 97.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 20hp |
| SHAFT LENGTH | 15″ (Short) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Manual |
| TRIM & TILT | Manual |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 327 cc (20.0 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 60.4 x 57 mm (2.38 x 2.24 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300-6300 RPM |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | INCLUDED: 3.1 Gallon Fuel Tank and Fuel Line |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 33.8 fl oz. (1000 mL) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | 12V 80W 6A (OPTIONAL) |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3-Blade Aluminum 9.25″ Dia x 10″ Pitch |
Need Help?
Call, Text or WhatsApp: +1 (559) 629 4830
Monday – Friday 8:00am-6:00pm (GMT-08:00) Pacific Standard Time (Los Angeles).
Email: info@shcontinentalmarine.com
Address: 948 W Patapsco Ave, Baltimore, MD 21230
S.H Continental Marine
- Free delivery
- Best of all offers
Copyright 2025.KlbTheme . All rights reserved









