0
0 items
$0.00
No products in the cart.
- Battery-Less Electronic Fuel Injection
- Easy Start – Recoil Starter
- Lean Burn Control
- Over-Rev. Limiter
- Low Oil Pressure Caution
- Digital CDI
- Fresh Water Flushing System
- Shallow Water Drive
- Suzuki Anti-Corrosion System
| MODEL | DF30ATLW2 |
|---|---|
| SKU | DF30ATLW2-20 |
| WEIGHT | 158.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 30hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Remote |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300 – 6300 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse |
| PROPELLER | 3 x 10.25 x 12 |
2019 SUZUKI 30 HP DF30ATL2 OUTBOARD MOTOR
| MODEL | DF30ATL2 |
|---|---|
| SKU | DF30ATL2-20 |
| WEIGHT | 158.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 30hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Remote |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300 – 6300 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | Yes |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse |
| PROPELLER | 3 x 10.25 x 12 |
2019 SUZUKI 30 HP DF30ATHLW2 OUTBOARD MOTOR
| MODEL | DF30ATHLW2 |
|---|---|
| SKU | DF30ATHLW2-20 |
| WEIGHT | 163.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 30hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300 – 6300 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3 x 10.25 x 12 |
2019 SUZUKI 30 HP DF30ATHL2 OUTBOARD MOTOR
| MODEL | DF30ATHL2 |
|---|---|
| SKU | DF30ATHL2-20 |
| WEIGHT | 163.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 30hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300 – 6300 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | Yes |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3 x 10.25 x 12 |
2020 MERCURY 9.9 HP 9.9MXLH OUTBOARD MOTOR
The Mercury 9.9 outboard engine is the right choice for sailboat and kicker applications. The 9.9 HP Mercury Outboard Motor model# 9.9MXLH is an affordable outboard, equipped with an extra long 25 inch shaft and manual start,- Compact and Lightweight
- Digital CD Ignition with Spark Advance
- High Grade Marine Alloy Construction
- Stainless Steel Water Pump Housing
- Zinc Coated Water Passages
- Rated for Saltwater Use
- Sacrificial Zinc Anodes and Trim Tab
- Tiller Integrated F-N-R Gear Shifting
- Adjustable Steering Tension Control
- Twist-Grip Throttle with Tension Control
- Thermostat Controlled Water Cooling
- Auto Ratchet Trim System (5 positions)
- Shallow Water Drive
- Quiet Through-Propeller-Hub Exhaust
- 3.2 Gallon Fuel Tank and Fuel Line
- Start-In-Gear Protection
- Low Oil Pressure Warning Indicator
- ESG Over-Rev Protection
- Safety Lanyard Stop Switch
- Owner’s Manual
| MODEL | 9.9MXLH |
|---|---|
| MODEL YEAR | 2020 |
| SKU | 9.9MXLH-20 |
| WEIGHT | 89.0 lb |
| MANUFACTURER | Mercury |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Japan |
| HORSEPOWER | 9.9hp |
| SHAFT LENGTH | 25″ (Extra Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Manual |
| TRIM & TILT | Manual |
| FUEL DELIVERY | Carburetor |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 208 cc (12.8 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 55 x 44 mm (2.16 x 1.73 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5000-6000 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CD Ignition w/Electronic Spark Advance |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | 87 Octane (up to 10% ethanol content) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 (Mercury 4-Stroke Outboard Oil) |
| OIL CAPACITY | 27 fl. Oz. (800 ml) |
| LUBRICATION | Trochoid Pump |
| ALTERNATOR | Optional 12V 76W 6A (installation required) |
| COOLING SYSTEM | Water-cooled with thermostat |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (shift in tiller handle) |
| PROPELLER | 8.5″ Diameter X 8.0″ Pitch 3-Blade Aluminum |
Filter by price
S.H Continental Marine
USA: B.L Business LLC
Thailand: Dethai Products 1989 Co.,ltd
Our team is dedicated to providing exceptional customer service.
Email: info@shcontinentalmarine.com
Choose S.H Continental Marine (Dethai Products 1989 Co.,ltd)
for your outboard engine needs and enjoy superior quality, exceptional customer service, and unbeatable prices.
Need Help?
Call, Text or WhatsApp: +1 (559) 629 4830
Monday – Friday 8:00am-6:00pm (GMT-08:00) Pacific Standard Time (Los Angeles).
Email: info@shcontinentalmarine.com
Address: 948 W Patapsco Ave, Baltimore, MD 21230
THAILAND ADDRESS: 115,village no 2,Pao Subdistrict ,Bueng Burapha Sisaket Province
S.H Continental Marine
- Free delivery
- Best of all offers
Copyright 2025.KlbTheme . All rights reserved
















