0
0 items
$0.00
No products in the cart.
Suzuki 9.9 HP DF9.9BEL5 Outboard Motor for sale
In Stock
- Battery-Less Electronic Fuel Injection
- Easy Start – Recoil Starter
- Lean Burn Control
- Over-Rev. Limiter
- Low Oil Pressure Caution
- Digital CDI
- Fresh Water Flushing System
- Shallow Water Drive
- Suzuki Anti-Corrosion System
| MODEL | DF30ATLW2 |
|---|---|
| SKU | DF30ATLW2-20 |
| WEIGHT | 158.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 30hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Remote |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300 – 6300 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse |
| PROPELLER | 3 x 10.25 x 12 |
2019 SUZUKI 30 HP DF30ATHLW2 OUTBOARD MOTOR
| MODEL | DF30ATHLW2 |
|---|---|
| SKU | DF30ATHLW2-20 |
| WEIGHT | 163.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 30hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300 – 6300 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3 x 10.25 x 12 |
2019 SUZUKI 30 HP DF30ATHL2 OUTBOARD MOTOR
| MODEL | DF30ATHL2 |
|---|---|
| SKU | DF30ATHL2-20 |
| WEIGHT | 163.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 30hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5300 – 6300 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | Yes |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3 x 10.25 x 12 |
| MODEL | DF25ATHLW2 |
|---|---|
| SKU | DF25ATHLW2-20 |
| WEIGHT | 163.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 25hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5000 – 6000 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5)L |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Manual 12V 14A / Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3 x 11.25 x 10 |
| MODEL | DF25ATHL2 |
|---|---|
| SKU | DF25ATHL2-20 |
| WEIGHT | 163.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 25hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Trim & Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 3 |
| DISPLACEMENT | 29.8 (489) |
| BORE AND STROKE | 2.80 x 2.68 () |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5000 – 6000 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 4 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | Yes |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 1.6 (1.5)L |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | Manual 12V 14A / Electric 12V 14A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.09:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3 x 11.25 x 10 |
| MODEL | DF20ATHL2 |
|---|---|
| SKU | DF20ATHLW2-20 |
| WEIGHT | 123.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 20hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 327 cc (20.0 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 60.4 x 57 mm (2.38 x 2.24 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5000-6000 RPM |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | INCLUDED: 3.1 Gallon Fuel Tank and Fuel Line |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 33.8 fl oz. (1000 mL) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | 12V 145W 10A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 3-Blade Aluminum 10.25″ Dia x 9.0″ Pitch |
Filter by price
Recently Viewed Products
2019 Yamaha 200 HP F200XCA Outboard Motor
Motor Specifications
- Engine Type: Yamaha F200XCA DEC Four Stroke
- Horsepower: 200 hp
- Cylinders: 4 cyl
- Shaft Length: 25″
- Steering: Remote Mech
- Starter: Electric
- Weight: 492 lbs
- Full Throttle Range: 5000 – 6000 rpm
- Displacement: 2785cc
- Induction System: EFI
Need Help?
Call, Text or WhatsApp: +1 (559) 629 4830
Monday – Friday 8:00am-6:00pm (GMT-08:00) Pacific Standard Time (Los Angeles).
Email: info@shcontinentalmarine.com
Address: 948 W Patapsco Ave, Baltimore, MD 21230
S.H Continental Marine
- Free delivery
- Best of all offers
Copyright 2025.KlbTheme . All rights reserved

















