2020 MERCURY 9.9 HP 9.9ELH OUTBOARD MOTOR
The portable 2020 Mercury 9.9hp outboard motor is lightweight, compact, and powerful at 93 lbs. Mercury model #: 9.9ELH comes equipped with an electric start and a 20 inch long shaft, auto ratchet tilt, and multi function tiller control. The 9.9 ELH is a great choice for long shaft jon boats, skiffs, and small pontoons as well as sailboat power. The Mercury 9.9 HP outboard engine is a twin-cylinder four-stroke that delivers smooth, quiet, fuel efficient operation with the reliability that Mercury is known for.- Compact and Lightweight
- Electric Start + 12V 76W 6A Alternator
- Thru-Cowl Backup Manual Start
- Digital CD Ignition with Spark Advance
- High Grade Marine Alloy Construction
- Stainless Steel Water Pump Housing
- Zinc Coated Water Passages
- Rated for Saltwater Use
- Sacrificial Zinc Anodes and Trim Tab
- Tiller Integrated F-N-R Gear Shifting
- Adjustable Steering Tension Control
- Twist-Grip Throttle with Tension Control
- Thermostat Controlled Water Cooling
- Auto Ratchet Trim System (5 positions)
- Shallow Water Drive
- Quiet Through-Propeller-Hub Exhaust
- 3.2 Gallon Fuel Tank and Fuel Line
- Start-In-Gear Protection
- Low Oil Pressure Warning Indicator
- ESG Over-Rev Protection
- Safety Lanyard Stop Switch
- Owner’s Manual
| MODEL | 9.9ELH |
|---|---|
| MODEL YEAR | 2020 |
| SKU | 9.9ELH-20 |
| WEIGHT | 93.0 lb |
| MANUFACTURER | Mercury |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Japan |
| HORSEPOWER | 9.9hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Manual |
| FUEL DELIVERY | Carburetor |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 208 cc (12.8 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 55 x 44 mm (2.16 x 1.73 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5000-6000 |
| IGNITION SYSTEM | Digital CD Ignition w/Electronic Spark Advance |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | 87 Octane (up to 10% ethanol content) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 (Mercury 4-Stroke Outboard Oil) |
| OIL CAPACITY | 27 fl. Oz. (800 ml) |
| LUBRICATION | Trochoid Pump |
| ALTERNATOR | 12V 76W 6A (standard on electric start models) |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled, Thermostatically Controlled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (shift in tiller handle) |
| PROPELLER | 8.5″ Diameter X 8.0″ Pitch 3-Blade Aluminum |
2019 SUZUKI 9.9 HP DF9.9BTHLW2 OUTBOARD MOTOR
The all new Suzuki 9.9 HP EFI outboard motor model DF9.9BTHLW2 is a 20 inch long shaft, electric start with power tilt. The Suzuki 9.9 HP outboard engine is lightweight, compact and fuel efficient. This 2-cylinder 4-stroke is remarkably smooth and quiet. The Suzuki 9.9hp outboard is an excellent choice for long shaft jon boats and skiffs, as well auxiliary power for sailboats and “kickers” for larger fishing boats. Suzuki designed the 123 lb. 9.9hp with user-friendly features such as the multi-function tiller handle which controls steering, throttle, throttle tension, and power tilt. Additionally, a one-touch steering tension control lever located on the front of the engine allows the user to quickly adjust steering friction.- Electronic Fuel Injection (EFI)
- Sleek, Compact, Lightweight Design
- Saltwater Rated
- Fresh Water Flushing Port
- Multi-Layer Corrosion Protection
- Electric Start + 12V Alternator System
- Thru-Cowling Manual Back-Up Starting
- Forward-Mounted Gear Shift Lever
- Twist-Grip Throttle with Tension Control
- Quiet Through-the-Prop Exhaust
- Start-in-Gear Lockout Protection
- Proven Automotive Style Oil Pump
- Power Tilt
- 5 Trim Positions w/Tilt Lock Pin
- Low Oil Pressure Warning System
- Over Heat Warning System
- Over-Rev Limiter Protection
- Steering Friction Tension Control
- Integrated Carrying Handle
- Emergency Lanyard Stop Switch
- 3.1 US Gallon Fuel Tank / Fuel Line
- 4-Blade Aluminum Propeller
- 3-Star Ultra-Low Emission Rating
- Suzuki’s Lean Burn Control System
| MODEL | DF9.9BTHL2 |
|---|---|
| SKU | DF9.9BTHLW2-20 |
| WEIGHT | 123.0 lb |
| MANUFACTURER | Suzuki |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Thailand |
| HORSEPOWER | 9.9hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 327 cc (20.0 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 60.4 x 57 mm (2.38 x 2.24 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5000-6000 RPM |
| IGNITION SYSTEM | Digital CDI |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | INCLUDED: 3.1 Gallon Fuel Tank and Fuel Line |
| OIL TYPE | SAE 10W-30 or SAE 10W-40 |
| OIL CAPACITY | 33.8 fl oz. (1000 mL) |
| LUBRICATION | Wet Sump; Trochoid Type Cam-Driven Oil Pump |
| ALTERNATOR | 12V 145W 12A |
| COOLING SYSTEM | Water-Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward-Neutral-Reverse (front-mounted lever) |
| PROPELLER | 4-Blade Aluminum 10″ Dia x 5″ Pitch |
2019 SUZUKI 70 HP DF70ATLW2 OUTBOARD MOTOR
Twelve years after starting the four stroke revolution with its award winning DF70 and DF60 outboards, Suzuki is reinventing the category again with the DF70ATLW2. The first of Suzuki’s new generation four-strokes, the DF70 is a showcase of advancements and achievements – such as digital sequential electronic fuel injection, a powerful 2.59:1final drive ratio, zero-maintenance self-adjusting time chain and don’t forget the Suzuki Lean Burn Control System. New Suzuki DF70ATLW2 models also sport the optional Suzuki Troll Mode System.| Specification Attributes | |
|---|---|
| HP | 70 HP |
| Cylinders | 4 Cylinder |
| Displacement | 91.7 CI |
| Starting | Electric |
| Controls | Remote |
| Power Trim & Tilt | Power Trim & Tilt |
| Gear Shift | Forward – Neutral – Reverse |
| Propulsion | Standard Rotation |
| Weight | 343 |
| Alternator Output | 27 Amp |
| Color | White |
| Shaft Length | 20” |
| Family Type | 4-Stroke |
| Fuel Induction | EFI |
Filter by price
Need Help?
Call, Text or WhatsApp: +1 (559) 629 4830
Monday – Friday 8:00am-6:00pm (GMT-08:00) Pacific Standard Time (Los Angeles).
Email: info@shcontinentalmarine.com
Address: 948 W Patapsco Ave, Baltimore, MD 21230
S.H Continental Marine
- Free delivery
- Best of all offers
Copyright 2025.KlbTheme . All rights reserved
















